Rekuperatory.pl

Wentylacja - pojęcie i rodzaje

artykuł promocyjny

Wentylacja domu jednorodzinnego zapewnia utrzymanie właściwej jakości powietrza. Każdy rodzaj wentylacji  w budynku mieszkalnym musi przestrzegać wymagań narzuconych normą PN-83/B-03430. Zakłada ona odpowiednią liczbę regulacji w zakresie funkcjonowania wentylacji. Jedną z nich jest potrzeba sprowadzenia powietrza z zewnątrz do izb mieszkalnych, a także kuchni z zewnętrzną okiennicą. Inny wymóg nakazuje pozbycie się zużytego powietrza z kuchni, łazienki, ubikacji oraz innych pomieszczeń nie posiadających okien, jak na przykład spiżarnia. Wymagany poziom powietrza w przypadku wentylacji wynika z ilości powietrza usuwanego ze wszystkich pomieszczeń wyposażonych w otwory tzw. wentylacji wywiewnej. W przypadku kuchni z oknem wychodzącym na zewnątrz, wyposażonej w kuchenkę gazową lub elektryczną, wymagana wielkość usuwanego powietrza kształtuje się na poziomie 70 m3 na godzinę. W przypadku łazienki objętość usuwanego powietrza wynosi 50 m3 na godzinę. Należy pamiętać, że kuchnia nie posiadająca zewnętrznej okiennicy, a w której znajduje się kuchenka gazowa, musi posiadać napędzaną mechanicznie wywiewną wentylację, która będzie w stanie usuwać powietrze o objętości 70 m3 na godzinę.

 


Wentylacja grawitacyjna


Głównym elementem wentylacji grawitacyjnej są kanały wentylacyjne. Należy pamiętać, że pomieszczenie, które jest pozbawione okien (np. spiżarnia) powinno posiadać kanał wentylacyjny z kratką oraz nawiew z przyległych izb, swobodnie dochodzący przez otwory w dole drzwi lub poprzez dostępne szczeliny pod nimi. Z kolei pomieszczenie oddzielone co najmniej trojgiem drzwi od pomieszczenia, które jest wentylowane, musi mieć niezależny kanał wentylacyjny, usuwający 30 m3 powietrza na godzinę. W domach posiadających drugą kondygnacje należy wszystkie izby na piętrze wyposażyć w kanały wentylacyjne, usuwające co najmniej 30 m3 powietrza na godzinę. Jeżeli w domu jest kominek, wówczas  trzeba pamiętać o osobnym kanale wentylacji grawitacyjnej, który uniemożliwi rozprzestrzenianie się dymu. By utrzymać prawidłowy ciąg kominowy, wszystkie kanały wentylacyjne powinny znajdować się w ścianach wewnętrznych. W przypadku kanałów znajdujących się w ścianach zewnętrznych należy zastosować izolację, by nie doszło do wychładzania powietrza. Kuchnia jest tym miejscem, w którym wentylacja usuwa powietrze napływające także z pozostałych pomieszczeń oraz zanieczyszczenia, jakie powstają w momencie gotowania. Z tego względu dobrze jest przygotować w niej dwa wywiewne kanały, przy czym jeden powinien być podłączony do okapu, a drugi do wentylacji. Trzeba również pamiętać, by same kratki wentylacyjne nie były umieszczane zbyt nisko. Powinny być instalowane w miejscach, w których kumuluje się najcieplejsze powietrze, tzn. w górnej części danego pomieszczenia. Przewody wywietrznikowe prowadzi się w sposób pionowy przy zewnętrznych ścianach budynku. Co istotne, wyloty instalowanych przewodów ponad wysokością dachu budynku powinny być zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych takich jak opady deszczu czy podmuchy silniejszego wiatru.

Zobacz także:

Wentylacja grawitacyjna - plusy i minusy

 


Wentylacja z odzyskiem ciepła


Wentylacja wyposażona w urządzenie odzyskujące ciepło z otoczenia skutecznie obniża zużycie energii wymaganej do podgrzania powietrza w wentylacji, co skutkuje sporymi oszczędnościami energii cieplnej. W takim urządzeniu powietrze jest ogrzewane ciepłem, jakie pobierane zostaje z wywiewanego powietrza. W procesie odzyskiwania ciepła najczęściej wykorzystuje się specjalne wymienniki płytowe. W tym urządzeniu powietrze wywiewane i nawiewane jest rozdzielone niewielkiej grubości płytami (z aluminium lub tworzywa sztucznego). Dwa osobne strumienie powietrza przechodzą między nimi w sposób krzyżowy. Powietrze nie miesza się, nie ma też niebezpieczeństwa przenoszenia się wilgoci. W dodatku utrzymanie czystości jest tu bardzo proste, wystarczy bowiem użyć spryskiwacza ze zwykłą wodą. W przypadku dwukierunkowych mechanicznych systemów wentylacji używa się kompaktowych central wentylacyjnych. Takie urządzenie składa się z pary wentylatorów. Jeden to wentylator nawiewny, a drugi wyciągowy. Oprócz nich zamontowana może być nagrzewnica powietrza. Poza tym całość współtworzą filtry i wymiennik płytowy. Poszczególne elementy są umieszczone w obudowie, wykonanej z blachy ocynkowanej. Jest ona dodatkowo izolowana wełną mineralną. Regulacja wydajności pracy wentylatorów odbywa się przez zmianę ich obrotów. Alternatywną metodę stanowi stopniowanie obrotów wentylatorów. Pozwala to obniżyć zużycie energii wykorzystanej do ich napędzania. Do oczyszczania powietrza stosuje się warstwowe filtry tkaninowe lub warstwowe filtry włókienne. Poprzez filtrowanie wywiewanego powietrza ochrania się wymiennik ciepła przed osadzaniem się brudu i kurzu. Same filtry muszą być co jakiś czas wymieniane albo przynajmniej czyszczone. Ich obsługa jest łatwiejsza, gdy zastosuje się specjalny sygnalizator stopnia zabrudzenia, dzięki któremu łatwiej jest określić moment, w którym osiągana jest dopuszczalna granica używalności filtra.
 

Rekuperator MISTRAL 1100 EC

fot. Pro-Vent

 

Zobacz także:

Zalety wentylacji z odzyskiem ciepła

 


Wentylacja hybrydowa


Wentylacja hybrydowa w przypadku instalacji domowej oznacza wykorzystanie w jednym systemie zarówno wentylacji grawitacyjnej, jak i wentylacji mechanicznej. Takie urządzenie wyposażone jest w specjalny układ sterujący, dzięki któremu kierunek, w którym tłoczone jest powietrze oraz jego ilość przechodząca przez kanał wentylacji mogą być kontrolowane automatycznie. Dodatkowo montowany czujnik pomiaru wilgotności pomieszczeń zapewnia jej aktywną kontrolę. Istotną zaletą tego typu systemów jest niski poziom zużycia energii, nie przekraczający zwykle 10 W. Kolejną zaletą jest cicha praca, w odróżnieniu od typowych wentylatorów mechanicznych. Poziom dźwięku wentylatora nie wpływa bowiem negatywnie na otoczenie, a natężenie hałasu przy samym urządzeniu wynosi zwykle nie więcej niż 40 dB.

Zobacz także:

Wentylacja hybrydowa budynków jednorodzinnych

 

 

Przeczytaj również:



Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Pro-Vent




Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent