jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Pompy ciepła do modernizowanych budynków

artykuł promocyjny

Rynek pomp ciepła rozwija się dynamicznie. Na chwilę obecną nie ma żadnego innego systemu grzewczego, który dawałby aż tyle korzyści. Wiele osób rozważa zatem montaż pompy ciepła nawet w starym budownictwie. Tu jednak rodzi się wiele pytań o efektywność takiej instalacji, jakie pompy ciepła sprawdzą się podczas modernizacji oraz czy łączenie pompy ciepła z grzejnikami jest opłacalne. Do tego warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku, a może nawet wymianą całego układu grzewczego. Poniżej wyjaśniamy, czy montując pompę ciepła w starym budynku, możemy liczyć na dofinansowanie, oraz podpowiadamy, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając model takiego urządzenia grzewczego do już zamieszkanego budynku.

 Pompa ciepła w starym domu - czy warto?

fot.: Daikin

 

Termomoderniacja z pompą ciepła

 

Decydując się na montaż pompy ciepła, stajemy przed znacznie większym wyzwaniem niż tylko wymiana jednego urządzenia — najczęściej pieca — na drugie. Przede wszystkim zmienia się styl ogrzewania budynku i tu często należy uwzględnić również inne kwestie jak na przykład rodzaj okien i drzwi w budynku, izolacyjność ścian itp. Wszystko to ma ogromny wpływ na dobór pompy ciepła do starego domu. Druga kwestia dotyczy odbiorników ciepła w domu, czyli czy mamy grzejniki, czy podłogówkę oraz ewentualnie jak stare są te elementy instalacji. Inne modele pomp ciepła będą dedykowane do grzejników a inne do ogrzewania płaszczyznowego. W przypadku instalacji podłogowej sprawa jest dość prosta, gdyż pompy ciepła osiągają wówczas najlepsze parametry. Nieco trudniej jest z grzejnikami, które przeznaczone są do wysokich temperatur (pompa ciepła to niskotemperaturowe źródło grzewcze). W takim przypadku powinniśmy przeanalizować opłacalność inwestycji i najlepiej zrobić to z doświadczonym instalatorem, który pomoże dobrać optymalne rozwiązanie. Pompa ciepła może współpracować z grzejnikami, ale wówczas jej wydajność będzie nieco niższa, a parametry samego urządzenia muszą zostać nieco zawyżone, czyli będzie droższe.

Pompa ciepła do starego budownictwa - jakie przeróbki będą konieczne

fot.: Daikin

 

 

Kiedy nie opłaca się montować pompy ciepła?

 

W budynkach starych, z nieszczelnościami i zbudowanych w starej technologii bez ocieplenia. Wówczas pompa ciepła nie będzie w stanie zapewnić nam komfortowej temperatury w budynku, poza tym budynek nie jest w stanie kumulować ciepła i to będzie powodować większe zużycie prądu na rzecz pracy pompy ciepła.

 

Warto przeczytać >> Korzyści z zastosowania pompy ciepła

 

Pompa ciepła w starym domu - czy jest dofinansowanie

 

Jeśli już zdecydujemy się na montaż pompy ciepła to warto dowiedzieć się o możliwych środkach z dofinansowania. Jak wiadomo zakup i instalacja pompy ciepła to zawsze spory wydatek, dlatego możliwość uzyskania wsparcia w pokryciu tych kosztów zawsze może nas przybliżyć do realizacji naszych planów. Przy zakupie pompy ciepła do modernizowanego budynku możemy uzyskać takie same dofinansowanie jak w przypadku zakupu pompy ciepła do nowego budynku.

  • Programy dofinansowania pomp ciepła:

Wsparcie do zakupu i montażu pomp ciepła można uzyskać z programu "Czyste Powietrze". Takie wsparcie może wyni4eść nawet 90 lub 100% w zależności od naszych dochodów. Możliwe jest też uzyskanie dofinansowania na pompę ciepła i termomodernizację.

 

Pompa ciepła do starego budownictwa - jakie przeróbki będą konieczne

 

W celu wykorzystania pełnego potencjału pompy ciepła warto przeprowadzić kompleksowy remont instalacji. Nie zawsze możemy zrezygnować z grzejników na rzecz podłogówki, ale może uda się wymienić tradycyjne grzejniki na klimakonwektory, czyli grzejniki z wentylatorami, które są bardziej wydajne. Oczywiście to kolejny koszt. W przypadku współpracy pompy ciepła z grzejnikami konieczny jest wybór modeli pracujących na jak najwyższych parametrach — zasadniczo woda grzewcza wychodząca z pompy ciepła ma temperaturę od 35 do 50 stopni, a przy starej instalacji konieczny jest wybór pompy mogącej pracować w zakresie 65-75 stopni. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie hybrydowego systemu grzewczego, czyli wykorzystanie pompy ciepła i dodatkowego źródła na przykład na paliwo stałe. Popularne połączenie to pompa ciepła i kominek lub w przypadku posesji posiadających podpięcie do sieci gazowej kocioł gazowy. 

Jakie grzejniki do pompy ciepła

fot.: Iglotech - klimakonwektor NP zapewnia zarówno wydajne ogrzewanie, jak i chłodzenie pomieszczeń, np. we współpracy z pompą ciepła typu powietrze-woda

 

Pompa ciepła z grzejnikami - analiza

 

Wysokotemperaturowe pompy ciepła to jedyne opłacalne rozwiązanie w przypadku modernizowanych starych domów, w których wymieniamy kocioł na pompę ciepła. Musimy się jednak liczyć z tym, że urządzenia tego typu są droższe i również ich późniejsze użytkowanie wymaga większych nakładów energii, a zatem też jest droższe. Jednak tylko taki wariant ma sens.

Niskotemperaturowe systemy ogrzewania płaszczyznowego charakteryzują się dużą powierzchnią, dzięki czemu możliwa jest ich efektywna praca na niższej temperaturze. Jeśli chcielibyśmy osiągnąć podobny efekt z grzejnikami i normalną pompą ciepła musielibyśmy zwielokrotnić powierzchnię grzejników, a to nie jest dobry kierunek zmian, dlatego konieczny jest zakup specjalnej wysokotemperaturowej pompy ciepła.

  • Jak obniżyć koszt użytkowania wysokotemperaturowej pompy ciepła?

Skoro połączenie grzejników z wysokotemperaturową pompą ciepła generuje spory wydatek, to często pojawia się pytanie o zasadność takiej decyzji. Wówczas godny uwagi rozwiązaniem jest montaż fotowoltaiki. Na początku musimy sporo zainwestować, na szczęście oba zakupy podlegają rządowym dopłatom, ale zyskujemy układ, który będzie korzystny finansowo.

 

Wysokotemperaturowe pompy ciepła - modele, producenci


Pompa ciepła Lindab:

  • cicha praca oraz wygodna i intuicyjna obsługa.
  • W skład zestawu wchodzą agregat umieszczony na zewnątrz budynku i jednostka wewnętrzna.
  • Współpracują zarówno z grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym oraz klimakonwektorami.
  • Zapewniają pełną wydajność grzewczą nawet w niskich temperaturach

Wysokotemperaturowa pompa ciepła Lindab

 

Pompa ciepła powietrze-woda HPA-O 13 C Premium od Stiebel Eltron:

  • do ogrzewania i chłodzenia
  • z efektywną energetycznie technologią inwerterową zapewniającą wysokie temperatury zasilania również w zimnych miesiącach
  • Nadaje się do gęstej zabudowy dzięki niskiemu poziomowi hałasu podczas pracy
  • Możliwość współpracy z termiczną instalacją solarną
  • Wysoka klasa efektywności energetycznej A++ również przy temperaturze zasilania wynoszącej 55 °C

Wysokotemperaturowa pompa ciepła Stiebel Eltron


Wysokotemperaturowa pompa ciepła Daikin Altherma

  • pompa ciepła powietrze-woda
  • nadają się idealnie do projektów renowacji oraz zastępowania starych kotłów
  • Osiąga klasę efektywności energetycznej A+

Pompa ciepła do termomodernizacji starych domów z grzejnikami



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Lindab, Stiebel Eltron, Daikin, Iglotech


Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent