Rekuperatory.pl

Jaki okap kuchenny wybrać? Rodzaje okapów

artykuł promocyjny

Okapy kuchenne to urządzenia, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza i pochłanianie niepożądanych zapachów w kuchni. Osoby, które często gotują, powinny mieć w domu dobrze działający okap. Dzięki niemu powietrze w pomieszczeniu pozostanie świeże i czyste. Jak znaleźć odpowiedni model? Podpowiadamy.

Biały okap w kuchni

 

Rodzaje okapów kuchennych

 

Gotowanie w domu wymaga zachowania szczególnej higieny. Zapachy i para powstające np. podczas smażenia, powinny być odprowadzane na zewnątrz lub niwelowane przez odpowiednie urządzenia. Znalezienie dobrego okapu kuchennego jest więc niezwykle ważne. Zauważalnie poprawi on jakość powietrza.

Urządzenia pochłaniające zapachy dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje: okapy kominowe i pochłaniacze. Okapy zazwyczaj są podłączone do kanałów wentylacyjnych lub kominowych, którymi powietrze wydostaje się na zewnątrz. Jeśli w danym budynku nie ma odpowiednich kanałów wentylacyjnych, trzeba zastosować pochłaniacz powietrza. Działa on w obiegu zamkniętym, tzn. filtruje powietrze. Oczyszcza je z niepożądanych zapachów, powstających w trakcie gotowania. Wadą pochłaniaczy jest jednak to, że nie odprowadzają wilgoci. Warto zaznaczyć, że także w okapach kominowych znajdują się specjalne filtry, które należy co pewien czas wymieniać.

Okap w kuchni

Poza tym okapy można podzielić także ze względu na miejsce montażu albo zastosowanie. Istnieją m.in.:

  • okapy podszafkowe;
  • okapy do zabudowy, teleskopowe lub szafkowe;
  • okapy wyspowe;
  • okapy ścienne.

 

Każdy z wymienionych modeli sprawdzi się w kuchni określonego rodzaju.

 

Jak dobrać okap do kuchni?

 

Wspomniane okapy są przeznaczone do różnych kuchni. Przed zakupem konkretnego urządzenia trzeba sprawdzić, czy w pomieszczeniu jest łatwy dostęp do szybu wentylacyjnego lub kominowego. Niektóre okapy mogą pracować w trybie pochłaniacza, więc wcale nie trzeba podłączać ich do systemu wentylacji – choć jest to możliwe. Wszystko zależy od konkretnego modelu.

Okapy podszafkowe doskonale nadają się do niewielkich kuchni. Dzięki temu, że montuje się je pod szafką, zajmują niewiele miejsca. Są najpopularniejsze, a przy okazji najtańsze.

W małej kuchni, w której liczy się każdy skrawek przestrzeni, dobrze sprawdzi się także okap do zabudowy. Umieszcza się go w szafce; na zewnątrz widać tylko wlot (wąski pasek), pochłaniający zapachy i parę. Urządzenie jest bardzo estetycznie wkomponowane w zabudowę. Okap teleskopowy ma z kolei specjalną, wysuwaną „szufladę”, wyposażoną w wentylator.

Dla osób preferujących nowoczesny design dobrym wyborem mogą okazać się okapy wyspowe. Są podłużne, często wyglądają jak metalowa rurka, ewentualnie mają kształt podobny do litery T. To modele wiszące, które powinny być większe niż płyta grzewcza.

W przestronnych kuchniach dobrym rozwiązaniem będą okapy przyścienne. Różnią się wyglądem, łączy je z kolei to, że są montowane na ścianie.

Okap w kuchni

 

Na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania okapu kuchennego?


Aby móc cieszyć się skutecznym, praktycznym i dobrze dopasowanym okapem kuchennym, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

 

Parametry okapu kuchennego

Każdy okap kuchenny powinien być wydajny. Jego rolą jest odprowadzanie dużych ilości pary, a także pochłanianie zapachów oraz tłuszczu, który mógłby osiąść na ścianie lub suficie. Przed zakupem konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Wydajność okapów mierzy się w metrach sześciennych na godzinę – to ilość powietrza, jaką są w stanie przefiltrować w tym czasie. Oczywiście, im wyższa wydajność, tym lepiej, jednak do niewielkiej kuchni czasem wystarczy urządzenie o przeciętnych parametrach.

 

Filtry w okapie

Każdy okap, niezależnie od rodzaju, jest wyposażony w filtry. Aby działał poprawnie, należy je co pewien czas wymieniać. Wyróżnia się filtry flizelinowe, węglowe oraz przeciwtłuszczowe – metalowe. Każdy z nich zużywa się odmiennym tempie.

 

Poziom emitowanego hałasu

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając okap kuchenny? Nie da się ukryć, że są to urządzenia, które hałasują. Zwykle istnieje prosta zależność: im wyższa wydajność, tym głośniej pracuje dany model. Można wprawdzie znaleźć okapy, które są zarówno dość ciche, jak i wydajne, jednak nie należy oczekiwać cudów. Poziom emitowanego hałasu zazwyczaj jest podany w specyfikacji urządzenia.

 

Design okapu

Urządzenie powinno pasować do stylu, w jakim zaaranżowano kuchnię. Okapy są dostępne w wielu kolorach, rozmiarach oraz kształtach. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Odpowiedni model można dopasować do każdego wnętrza – zarówno glamour, jak i nowoczesnego, typowo klasycznego, czy boho. Wiele zależy też od gustu mieszkańców i tego, czy preferują oni mocny akcent w postaci wyróżniającego się pochłaniacza, czy wręcz przeciwnie – chcą go jak najlepiej ukryć.

Okap w kuchni

 

Jaki okap kuchenny wybrać?

 

Reasumując: przed zakupem w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy jest w niej dostęp do kanałów wentylacyjnych. Jeśli nie – trzeba zastosować pochłaniacz powietrza. Dopiero potem warto zapoznać się z parametrami poszczególnych modeli, a finalnie – zwrócić uwagę na wygląd. Odgrywa on trzeciorzędną rolę. Wiele okapów ma dodatkowe funkcje, takie jak programator czasowy albo zdalne sterowanie. Nie są one niezbędne, ale mogą uprzyjemnić gotowanie.
 



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Leroymerlin.pl


Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent