Rekuperatory.pl

Jak głęboko montować gruntowy wymiennik ciepła

artykuł promocyjny

Dzięki swojej prostocie  i niedrogiej eksploatacji Gruntowy Wymiennik Ciepła stanowi dobry sposób o zadbanie o bardziej komfortową temperaturę powietrza w domu latem i zimą. Choć to nieskomplikowana w działaniu konstrukcja, jej montaż wymaga wiedzy i doświadczenia. Jedną z ważnych kwestii jest to, na jakiej głębokości powinno się montować gruntowy wymiennik ciepła, by działał jak najsprawniej.

Global Tech

fot.: Global-Tech

 

GWC czyli Gruntowny Wymiennik Ciepła to sprytny sposób na wykorzystanie właściwości ziemi, która wraz z głębokością ma coraz bardziej stabilną temperaturę, niezależnie od warunków pogodowych. Dzięki temu, zakopując w ziemi odpowiednie wyposażenie - nazywane właśnie GWC - można użyć tej stałej temperatury gruntu do własnych potrzeb. Zimą GWC podniesie temperaturę wewnątrz budynku, a latem będzie stanowić tańszą alternatywę dla klimatyzatora. Potencjał GWC wykorzystuje się w połączeniu z wentylacją mechaniczną z rekuperacją. GWC nie jest niezbędny do zadowalającego działania rekuperacji, jednak wraz z nim wentylacja mechaniczna będzie działać z najwyższą sprawnością.

 

Jak głęboko zamontować Gruntowy Wymiennik Ciepła?

 

Już około 1,5 metra temperatura gruntu waha się przez cały rok między 4-8 stopni celsjusza. Optymalna jest instalacja układu GWC na głębokości 4-5 metów pod ziemią, jednak ze względu na to koszty i czasochłonność takich prac, w praktyce GWC nie są montowane tak głęboko. GWC może być instalowany na mniejszej głębokości jeśli w gruncie zastosowano warstwę izolacyjną. Absolutne minimum wynosi natomiast poziom 20 stopni poniżej głębokości przemarzania gruntu. W Polsce wyróżnia się 4 strefy z różną głębokością przemarzania - od 0,8 m na południowym zachodzie Polski (Wrocław) po 1,4 m na północnym wschodzie. Co więcej zalecana głębokość może być różna, w zależności od typu tej konstrukcji.

 

Możemy rozróżnić kilka typów GWC:

  • rurowy
  • żwirowy
  • płytowy
  • glikolowy                                                                                                      

Gruntowy wymiennik ciepła

fot.: Pro Vent


Wymiennik rurowy to po prostu rura PCV ułożona pod ziemią (lub kilka równolegle ułożonych rur) z zakończeniem w postaci czerpni powietrza nad gruntem. Ważne jest uszczlenienie wszystkich elelemntów podziemnych, by instalacja w trakcie eksploatacji nie uległa zalaniu. Najczęściej umieszczana jest na głębokości przynajmniej 120-140 cm.

 

Wymiennik żwirowy wykorzystuje materiał skalny, czyli właśnie żwir, który akumuluje energię i filtruje powietrze. Złoże żwirowe montowane jest na głębokości od 50 do 2 m, wraz z hydroizolacją i geowłókniną, by zapobiec mieszaniu się materiału z gruntem.

 

Wymiennik płytowy opiera swoje działanie na przepływie powietrza między złożem żwirowo-piaskowym i płytami, w trakcie którego strumień ulega ogrzaniu bądź ochłodzeniu. Wymiennik płytowy umieszany jest na głębokości minimum 70 cm.

 

Wymiennik glikolowy to konstrukcja rurowa, w której zamiast powietrza wkorzystany jest glikol, co znacznie podnosi sprawność układu. To droższy, rzadziej spotykany typ wymiennika. Najczęściej zalecana jest głębokość montażu 1,5-2 m.

 

ZOBACZ TAKŻE:


 



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Global-Tech, Pro Vent


Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent