Rekuperatory.pl

Wentylacja nawiewno-wywiewna z nagrzewnicą

artykuł promocyjny

System wentylacyjny oparty na centrali nawiewno-wywiewnej zwanej rekuperatorem uznawany jest za jeden z najwydajniejszych. Jego działanie zapewnia doskonałej jakości powietrze w domu, a do tego przyczynia się do oszczędności, gdyż odzyskuje ciepło z wywiewanego strumienia powietrza. Jego użytkowanie nie jest skomplikowane i właściwie cały proces zachodzi samoczynnie, ważne jedynie by urządzenie było stale włączone. Są jednak sytuacje, gdy układ może szwankować. Dzieje się to w najzimniejsze dni, gdy nawiewane powietrze nie jest wystarczająco ciepłe. Wówczas pojawia się pytanie, czy konieczne jest stosowanie nagrzewnic wstępnych.

Nagrzewnica wstępna ma za zadanie podgrzać nawiewany strumień powietrza w systemach wentylacji nawiewno-wywiewnych. Jest to niewielkie urządzenia montowane na wlocie kanału nawiewnego przed rekuperatorem. Wykorzystuje się je w okresie ujemnych temperatur, dlatego nie jest to element w standardowym wyposażeniu, choć niektórzy producenci nagrzewnice wykorzystują jako jeden ze sposobów zapobiegania zamarzaniu wymiennika w rekuperatorze, a w modelach najwyższej klasy taka grzałka stanowi opcjonalny element wewnętrzny urządzenia.

fot.: Rekuperatory.pl - rekuperator Aeris

 

Kiedy potrzebna jest nagrzewnica wstępna

 

Powietrze, które jest nawiewane do naszego domu przez rekuperator, zostaje wstępnie ogrzane. Jednak i od tej reguły są wyjątki. W przypadku niskich temperatur strumień ten może być nadal zbyt zimny (w granicach 10 stopni). W takiej sytuacji zastosowanie nagrzewnicy kanałowej jest w stanie znacząco podnieść nasz komfort cieplny, gdyż powietrze zostanie wstępnie dogrzane.
 

WAŻNE!

Wymienniki płytowe (krzyżowe i przeciwprądowe) w rekuperatorze są szczególnie narażone na przemarzanie. Na ich powierzchni wykrapla się wilgoć pochodząca z osuszonego powietrze, która stosunkowo szybko może zamienić się w lód, który zablokuje przepływ powietrza przez wymiennik. W takich urządzeniach konieczne jest stosowanie tzw. obejść (by-pass). Otwierają się one w przypadku, gdy temperatura spada do około -15°C (wymiennik krzyżowy), lub nawet przy -5°C w modelach przeciwprądowych. Otwarcie takiego obejścia oznacza, że mroźne, świeże powietrze omija wymiennik ciepła i trafia prosto do pomieszczeń, a odzysk ciepła wynosi 0%.

 

Takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami zakupu urządzenia wspomagającego. Najbardziej ekonomiczne rozwiązanie to takie, w którym wykorzystamy domową instalację c.o. zasilaną wodą (nagrzewnica wodna), gdzie koszt eksploatacji będzie niemal niezauważalny. Najdrożej wychodzi zastosowanie nagrzewnic elektrycznych, których użytkowanie podniesie nasze rachunki za energię elektryczną. To rozwiązanie jednak cechuje się łatwym i szybkim montażem przy niewielkich rozmiarach samego urządzenia. Na korzyść rachunku ekonomicznego przemawia także fakt, że są one stosunkowo krótko stosowane — nie działają ciągle, a mroźnych dni w ciągu roku jest zaledwie kilka-kilkanaście. I tu rodzi się kolejne pytanie, czy zatem warto zwiększać koszt instalacji, czy lepiej wytrzymać ten moment?

Takie nagrzewnice mogą przejąć rolę ogrzewania w okresach przejściowych (wiosna, jesień), gdy zaczynają się chłody, a nie opłaci się nam jeszcze uruchamiać całej instalacji. Często dzieje się tak w budynkach o bardzo dobrej izolacji. Dobrze sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym cechującym się dużą bezwładnością.

 

UWAGA!

Nagrzewnica zamontowana na kanale czerpnym pełni funkcję nagrzewnicy pierwotnej/wstępnej (rozmrożenie wymiennika i zasadniczo nie wpływa ona na temperaturę powietrza nawiewanego do pomieszczeń), natomiast umieszczona na kanale nawiewnym określana będzie jako nagrzewnica wtórna, czyli odpowiedzialna za dodatkowe podgrzanie powietrza w celu osiągnięcia wyższej temperatury nawiewu.

 

  • Nagrzewnice elektryczne

Nagrzewnice elektryczneNagrzewnice elektryczne

fot.: Alnor - kanałowa nagrzewnica         fot.: Vents - nagrzewnica kanałowa NKP
wstępna HDE-CO                                                                            

  • Nagrzewnice wodne

fot.: Iglotech - nagrzewnica wodna                 fot.: Pro-Vent - wodna nagrzewnica kanałowa
kanałowa prostokątna SVS                                                                               

centrala wentylacyjna CompactAIR-EC z nagrzewicą wodną

fot.: Rosenberg - centrala wentylacyjna CompactAIR-EC z nagrzewicą wodną



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Iglotech, Rosenberg, Pro-Vent, Vents, Alnor, Rekuperatory.pl


Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent